Funnel Ne Demek? 4 Aşamada Funnel Sistemi

Günümüz pazarlama stratejilerinin gelişmesiyle dijitalde funnel sistemi önemli ölçüde değer kazanmaya başladı. Durum böyle olunca satış ve pazarlamaya ilgisi olan herkesin aklında funnel ne demek? Nasıl kurulur bu funnel? Gibi soru işaretleri oluşmaya devam ediyor.

Gerek geleneksel, gerekse yeni nesil dijital pazarlama stratejileri, birçok farklı pazarlama çeşidini de beraberinde getirdi. Funnel aşamalarının profesyonelce kurgulandığı bu stratejiler, oldukça etkili sonuçlar yaratmaya devam ediyor. Şimdi ise funnel nedir, nasıl kurulur? Gelin detaylıca inceleyelim.

Funnel Ne Demek?

Etkin bir pazarlama stratejisi olarak görebileceğimiz funnel, profesyonelce kurgulanmış, satışa giden yolda kullanıcılar üzerinde oluşturan aşamalar bütünüdür. Türkçe karşılığı “satış hunisi” olarak bilinen funnel sayesinde potansiyel beklentinin ve satışların gerçekleşmesi için gerekli ortam oluşturulur.

Günümüzde ticaret yapan, ürün ve hizmet pazarlayan birçok kişinin profesyonelce kurguladığı funnel sistemi, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle geleneksel pazarlama çeşitlerinde herkesin sıklıkla rastladığı fakat; bu durumun genel adının “funnel” olduğunu bilmediği bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç zaman zaman profesyonelce çalışılıp kurgulanırken, aynı zamanda bilinçsiz bir şekilde de gerçekleşebiliyor. Bilinçsiz kelimesi aklınızda asla kötü çağrışımlar uyandırmasın, bu durum oldukça etkili sonuçları beraberinde getirebiliyor :). Bunun en önemli örneklerini ise birazdan funnel aşamaları bölümünde görebilirsiniz.

Eee tam olarak funnel ne demek şimdi? Evet satış hunisi, pazarlama var, aşamalar var ama bu sistem nasıl işliyor? Nedir ne değildir bu funnel? Dediğinizi duyar gibiyim. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için belirli stratejileri de sizlere aktarıyor olacağım. Funnel, belirli aşamaların bulunduğu, bir huni misali geniş bir kitleden dar bir kitleye doğru ilerleyen bir yolculuktur. Potansiyel kitleye ulaşılabilmesi için hangi stratejilerden ve aşamalardan geçildiğine gelin birlikte bir göz atalım.

Funnel Aşamaları Nelerdir?

Funnel; farkındalık aşamasıyla başlayan ilgi uyandırma, değerlendirme son olarak da satıştan oluşan 4 farklı aşamayı içerisinde barındırır. Bu aşamalar geniş bir kitle ile başlar, son aşamaya gelindiğinde ise geriye sadece potansiyel satışın gerçekleştirebileceği kişiler kalır.

Şimdi ise dijitalde bir funnel sistemi nasıl kurulur? Bu sistemin aşamalarını detaylıca inceleyelim.

Farkındalık

Funnelin aşamasının ilk adımı olan farkındalığın, hunimizin en “soğuk” kitlesini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Bu aşamada önemli olan; belirlenen kitlenin ilgisini kısa sürede çekip site ziyaretçi sayısını yükseltmektir. Günümüz dijital pazarlama kanalları ise bu aşamada önemli bir rol oynar. Instagram, tiktok, facebook, youtube içerikleri ile kullanıcıların dikkatini siteye vermelerini sağlamak, onlara ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, pazarlamak amacıyla yapılan çalışmaları kapsar. Bu sistemin ilk adımı olan farkındalıkta önemli olan satışı hızlıca gerçekleştirmek değil, kullanıcıların ilgisini çekmek ve siteyi ziyaret etmelerini sağlamaktır.

Dijital kanallarda aktif olarak reklamlar veriyorsanız bu durumu oldukça etkili bir şekilde değerlendirmeniz ve süreci hızlandırmanız mümkün. Fakat birçok kullanıcı özelliklerde son zamanlarda oldukça popüler olan Instagram reels ve tiktok içerikleri ile reklamları olmadan çok sayıda kullanıcıya ulaşabiliyor. Elimizde böylesine değerli kaynaklarken varken, bu durumu değerlendirmek ise tamamıyla sizlere kalıyor.

İlgi Uyandırma

“Marketing funnel”, yani pazarlama hunisi olarak nitelendirdiğimiz sürecin bir sonraki adımı ise ilgi uyandırma. Bu aşamada ise amaç; ilk adımda farkındalık yarattığımız, ilgisini çektiğimiz kullanıcılara ulaşmaktır. Remarketing, retargeting stratejilerinde kullandığımız, bizlerle etkileşime giren kullanıcıların yeniden ilgisini çektiğimiz sistem, ilgi uyandırma aşamasında da aynı şekilde işlemeye devam etmektedir. Bu aşamada farklı stratejiler kurgulayarak web sitemizi ziyaret etmiş kullanıcılara tekrar ulaşmak gerekir.

İlk aşamada kurguladığımız farkındalık ile belirli bir kitlenin odak noktası olmuştuk. İlgi uyandırmada ise daha geniş bir kitleye ulaşmaktan ziyade ilk aşamadaki süzgeçten geçen kullanıcılara ulaşmamız gerekiyor.

Eğer dijitalde bir funnel sistemi kurgulamak ve profesyonelce yönetmek istiyorsanız, Dijital Pazarlama Ajansı’ndan yardım almanız sizler için ekstra bir seçenek olabilir. Çünkü bu aşamada gerek piksel kurumları, gerekse profesyonelce yönetilen reklamlar ilk aşamadaki kullanıcılara tekrar ulaşabilmeniz için oldukça önemli bir rol oynar. Ayrıca, sitenizin kullanıcı deneyimine uygun, hızlı ve kullanıcıların aradıkları tüm cevaplara ulaşabileceği şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Bu aşamaların profesyonelce tamamlanması, başarılı bir marketing funnel oluşturabilmesi için önemli bir zemin hazırlar.

Örneğin bir diş fırçası pazarlıyorsunuz, ilk aşamada dikkatini çekip ikinci aşamada ilgisini tekrar kazandığınız kullanıcılara ulaştınız. Kullanıcıların sitenizi ziyaret etmelerinin ardından o diş fırçasının hakkındaki tüm bilgilere ulaşması gerekir. Öne çıkan özellikleri, farklılıkları ve ürün/hizmet fiyatı önemli bir rol oynarken, UX Design tarafının da bir o kadar önemli olduğu aşamadır.

Değerlendirme

Değerlendirme aşaması; kullanıcılarınızın ürün & hizmetlerinizi değerlendirmesi, hemen ardından aksiyon almasını sağlamak için yapılan çalışmaları kapsar. Call to action olarak tanımladığımız harekete geçirici içerikler sayesinde son ziyaretçiye tekrar ulaşmak oldukça önemlidir. Son ziyaretçilerin karşısına daha farklı içerikler ile çıkmak, onlara çeşitli kampanyalar ve etkileyici içerikler sunmak bu aşamanın en önemli sürecini kapsar.

Sepette %50’ye varan indirimler sizleri bekliyor. Stoklarla sınırlı ürünleri kaçırma! Benzeri yapılacak olan açıklamalar, kullanıcıların aksiyon almasını hızlandırır. Sadece sepet gibi değil, bunu aksiyon almak istediğiniz alana yönelik kurgulayabilirsiniz.

Farklı birkaç örnek verecek olursak;

  • Formu doldur, stoklarla sınırlı ürünlerde indirim kuponu anında mesaj kutunda!
  • Mail bültenimize abone ol, Mayıs ayına özel yapılacak kampanyalardan anında haberdar ol!

Kullanıcıları buna benzer aksiyonlara yönlendirmek, onları bir sistem içerisine (sepet, form, mesaj vb.) dahil etmek gerekir.

Satış

Dönüşüm oranlarının yükselip, pazarlama stratejilerin ve etkin bir pazarlama hunisi oluşturmanın son adımı ise satıştır. Bu aşamada yine aynı şekilde son kullanıcıya (sepete ürün ekleyenler, form dolduranlar, site içi aksiyon alan) ulaşmak önemlidir. Bu aşamaya kadar sizinle ilerleyen kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizi satın alması oldukça yüksektir. Önemli olan onlara son aşamada ne sunduğunuzdur.

Son bir indirim kuponu, fırsatlarla dolu içerikler; kullanıcılara ürün & hizmetinizi pazarlamak ve dönüşümü tamamlamak için gerekli stratejileri kapsamaktadır.

Funnel Sistemi Hangi Aşamada Başarılı Olur?

En yüksek dönüşüm oranlarının satış aşamasında gerçekleştiğini söyleyebiliriz fakat bu durum beklentinizden daha erken bir şekilde gerçekleşebilir. Funnel sisteminizi tamamlamadan da başarıya ulaşabilen sonuçlar mümkünken, marketing funnel için gerekli aşamalar profesyonelce kurgulandığında oldukça pozitif sonuçlar görmek mümkün hale gelmektedir.

Funnel Oluşturmanın Amaç Ve Hedefleri Neler Olabilir?

Funnel sistemini bütünüyle “sales” funnel olarak düşünmek çok da doğru değildir. Yani funnel sistemi oluşturmak satış odaklı hedefleri kapsamayabilir. Marka bilinirliği, müşteri sadakati ve birçok farklı beklentinin karşılanabilmesi için etkin bir funnel sistemi kurmak, her aşamada pozitif sonuçlar ortaya koyabilir.

  • Ürün ve hizmet satışı
  • Marka bilinirliği
  • Etkinlik daveti

gibi birçok farklı hedef ve amaç belirlenebilirken performans odaklı bir çalışma sürdürülebilmek için gerekli koşullar ve alt yapı sağlam bir şekilde kurgulanmalıdır.

Umuyorum senin için faydalı bir içerik olmuştur. İçerik hakkındaki duygu ve düşüncelerini yorum alanında benimle paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu