Instagram SEO | Profesyonel Strateji Rehberi

Instagram’ın arama motorlarını aratmayan güncellemeleri ile birlikte Instagram SEO kavramı önemli ölçüde değer kazandı. Durum böyle olunca, kullanıcılar keşfedilebilirliğini artırmaya yönelik stratejiler üretmeye ve daha özgün çalışmalar ortaya çıkarmaya başladı.

Profesyonelce kurgulanan Instagram SEO çalışmaları, platform üzerindeki etkileşimini artırmanıza, rakiplerinizden sıyrılabilmenize olanak sunmaktadır. Arama sonuçlarının belirli kriterleri için gerekli koşulları sağlarsanız, etkileyici sonuçlar gözlemleyebilirsiniz. Peki, markanızı Instagram’da arama dostu bir profil haline getirmek için kurgulanabilen bu çalışmalar ne işe yarıyor? Instagram SEO nedir? Nasıl yapılır? Detaylarıyla inceleyelim.

Instagram SEO Nedir?

Güçlü bir data toplayabilmek, potansiyel kullanıcılara daha fazla görünür olabilmek için algoritma uyumlu yapılan çalışmalara Instagram SEO denir. Profil düzenlemelerinden paylaşılan içeriklere, alternatif metinlerden hashtaglere kadar kadar birçok farklı unsur, Instagram SEO’ya doğrudan etki etmektedir.

Instagram’da bir sorgu yapan kullanıcıyı güncellemeden önce farklı kullanıcı hesapları karşılıyordu. Yeni gelen güncelleme ile birlikte Instagram’da arama yaptığımızda ilk olarak başlıca alanı ile karşılaşıyoruz. Bu durumun hem yeni içerikleri hem de bu içerikleri üreten değerli kullanıcıları keşfedebilmek için atılmış büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Potansiyel hedef kitleleri arama sorgularında karşılayacak içeriklere stratejik dokunuşlar yapın.

İçeriğimizin keşfet, başlıca gibi alanlarda yer alabilmesinin yanı sıra hepimizin bildiği gibi artık ana sayfa akışımızda takip etmediğimiz kullanıcıların içerikleri ile karşılaşabiliyoruz. Bu içerikler genellikle bizlerin ilgi alanlarına ve benzer sayfalara yaptığımız ziyaretlere yönelik şekillenebilmektedir. Karşımıza çıkan içeriklere dikkat ettiğimizde bir çoğunun Instagram SEO uyumlu olarak profesyonelce kurgulandığını gözlemleyebiliriz.

Instagram SEO Sıralama Faktörleri

Hesabınızı inanılmaz şekilde büyütebileceğiniz, inanılmaz sonuçlarla karşılaşabileceğiniz sihirli bir formül olmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat belirli standartlarda profesyonel bir duruş sergilemek, büyüme serüveninize doğrudan etki edebilmektedir. Bundan dolayı Instagram SEO sıralama faktörlerini derinlemesine analiz etmemizin ardından gerekli adımları atmamız gerekiyor.

Arama Metni

Instagram, kullanıcıların yaptığı arama sorgularına yönelik genel bir tarama yapar. Kullanıcı profilinde, gönderi açıklamalarında yer alan uyumlu kriterlere göre ilgili gönderiye üst sıralarda yer verir.

Kullanıcı Etkinliği

Kullanıcının daha önce etkileşimde bulunduğu hesaplar, içerikler kullanıcı etkinliği içerisinde yer alır. Sıralama faktörünü belirleyen en önemli unsurlardan biridir ve kullanıcının kendisine daha yakın hissedeceği içerikleri ön planda tutar.

Popülerlik

Beğeni, kaydedilme, izlenme sayısı gibi etkileşim faktörleri popülerlik sıralama faktörünün baş unsurudur. Bu sebeple kaliteli, etkileşimi yüksek olan içeriklerin sıralamalarda daha iyi konumda olduğunu gözlemleyebiliriz.

Instagram SEO Nasıl Yapılır? (Görünürlüğü Artıracak 4 İpucu)

1) Algoritma Uyumlu Instagram Profili Oluşturun

İlk olarak hizmet sağladığımız alana yönelik biyografi oluşturmamız gerekiyor. Bu durumu İzmir’de bir boyoz işletmesi hayal ederek kurgulayalım. Uygulamamız gereken adımları ve SEO uyumlu Instagram biyografisini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izlemeden önce herkese açık / işletme veya içerik üreticisi hesabına geçiş yaptığınızdan emin olun.

instagram seo uyumlu biyografi oluşturma

Kullanıcı Adı / İsim Alanı

İlk olarak işletme İzmir’de yer aldığı için hizmet alanı ve konumunu temel alarak İzmir ve boyoz kelimelerinin geçtiği bir profil kurguladık. Şehir bilgisini ve işletme ismini kullanıcı adına ve isim alanına yerleştirdik.

Biyografi Açıklaması

Biyografimizi kısa bir etkileyici yazı veya sloganla destekleyelim. Boyoz ve İzmir kelimelerini de biyografi içeriğinde geçirmeyi unutmayalım.

Kategori, İletişim Seçenekleri ve Bağlantılar

Hizmet alanına yönelik bir kategori belirleyelim. Boyoz restoranı örneği verdiğimiz için Restoran kategorisini tercih ettik. Eğer bir içerik üreticiyseniz dijital içerik üretici gibi seçenekler tercih edebilirsiniz. Hizmet sağladığınız alana yönelik bir kategori bulamıyorsanız, o alana yönelik en benzer seçeneklere göz atın.

İletişim seçeneklerinin tamamını eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin. Telefon, WhatsApp, E-Posta ve konum bilgilerini doğru bir şekilde girin. Son olarak bağlantı ekleyin ve bu aşamayı tamamlayın.

Bütün bunların yaparken iletişim bilgilerini göster seçeneğini aktif etmeyi unutmayın.

Eylem Düğmeleri

Eğer çeşitli platformlarda restoranınızın ürünleri bulunuyorsa eylem düğmelerinin oldukça değerli olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar yemek siparişi seçeneğine tıkladığında hızlıca o platforma gidebilir. Bu durum siparişlerinizin ve dönüşüm oranlarınızın artmasına doğrudan etki edebilmektedir.

Hayali bir Instagram SEO uyumlu profili oluşturmuş olduk. Kullanıcılar siz ve size benzer işletmeleri, içerik üreticilerini ararken ne gibi aramalar yapabilir? Bu ve bunun gibi soruları kendinize sorun. Daha sonra hizmet kapsamında anahtar kelimelerinizi belirleyin ve SEO uyumlu biyografinizi tamamlayın.

2) Gönderi Açıklamalarını ve Etiketleri Optimize Edin

İlk olarak açıklamayı uzun tutacağım diye gereksiz kelimelere yer vermemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi bir boyoz işletmesi olduğunu düşünerek hazırladığım örneği inceleyelim.

Paylaştığımız içeriklerde açıklamaları uzun ve etkili kullanmanın ne kadar önemli olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Bunu yaparken anahtar kelimeleri optimize etmeye özen göstermemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız?

  • Gönderinizin içeriğine uygun anahtar kelimelere açıklamanızda da yer verin.

Örneğin; boyozun faydalarıyla ilgili bir içerik oluşturduğumuzu düşünelim. Görselde veya videoda her ne kadar bahsediyor olsak da, açıklamamızda da boyozun faydalarından bahsetmeyi unutmayalım. Ve bunu içeriğe uygun bir hashtag ile destekleyelim.

İzmir halkının vazgeçilmezi #boyozunfaydalarını daha önce duymuş muydunuz? 

Bu ve buna benzer ilgi çekici bir giriş yapalım ve etiketi rahatsız etmeyecek şekilde, yukarıda olduğu gibi açıklamamızın içerisine yerleştirelim. Hemen altına faydalarını açıklamaya devam edelim. İlgili anahtar kelimeleri hashtaglerimizde de abartmamak şartıyla kullanmaya özen gösterelim. #boyoz #izmirboyozu #izmirboyozcusu gibi.

Bir kez kullandığımız etiketi tekrar kullanmamaya da dikkat etmemizde fayda var. Ayrıca, anahtar kelimelerimizi spam yapmamak şartıyla birkaç kez daha açıklamamızda geçirebilir, daha etkili bir caption oluşturduğumuzdan emin olabiliriz.

3) Alternatif Metinler Kullanın

Alternatif metinler, en az gönderilerimizin açıklamaları kadar değerlidir. İçerikleri göremeyen, açıklamasını okuyamayan kullanıcılar, alternatif metinler sayesinde sesli dinleme gibi farklı tercihler yapabilir. Genellikle otomatik oluşturulur ve görme bozukluğu olan kişilere fotoğrafınızı açıklayabileceğiniz nitelikte olmalıdır.

Bundan dolayı eğer açıklaması kısa olan bir içerik dahi hazırlarsanız, görseli betimleyecek kelimeleri belirleyip alternatif metinlere eklenmelisiniz.

Alternatif Metin Nasıl Eklenir?

Gönderi paylaşım alanına geldiğinizde açıklana alanın en altında yer alan gelişmiş ayarlar seçeneğine tıklayın. Daha sonra en altta yer alan erişilebilirlik alanına gidin. Alternatif metin yaz seçeneğine tıklayın ve açıklamanızı tamamlayıp sağ üst alandan kaydedin.

instagran-gelismis-ayarlar  alternatif metin instagraminstagram alternatif metin

4) Kaliteli Bir Profil Oluşturun

Instagram SEO için en önemli kriterlerden biri, kaliteli bir profil oluşturmaktır. Sahte takipçiler, beğeniler hesabınızı zedelemenin yanı sıra, adeta bir Instagram SEO düşmanıdır. Bu ve bunun gibi kolay yoldan elden edilebilecek tutumlar içerisine girmemeye özen gösterin. Organik büyüme planı oluşturun, gelişi güzel etkinliklere katılmayın.

  • Aldatıcı, clickbait içerikler kullanmamaya özen gösterin.
  • Kullanıcılara fayda sağlayacak, merak uyandırıcı ve bilgilendirici içerikler üretin. Bu sayede kullanıcılar sayfanızda daha fazla zaman geçirebilir ve kullanıcı sadakati oluşturabilirsiniz.
  • Bot takipçi, beğeni, etkileşim almayın. Hedef kitlenize uymayan, organik olarak elde edilmeyen kullanıcıların hiçbir faydası olmaz.
  • İçerik kopyalamayın. Eğer örnek alacağınız içeriklere rastlarsanız, olabildiğince özgünleştirmenizin ardından kullanıcılarla buluşturmaya dikkat edin.

Instagram SEO Neden Önemli?

Merak ettiğimiz konuları her ne kadar Google üzerinden aratsak da, kullanıcılar Instagram üzerinden her gün milyonlarca sorgu gerçekleştiriyor. Kullanıcılar ilgi alanlarına yönelik aradıkları içeriklere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Ayrıca kullanıcıları takibe alabilme imkanı sunan Instagram, anlık olarak yeni içeriklerinden faydalanabileceğimiz kullanıcıları da bizlerle buluşturuyor. Hızlı, pratik bir şekilde gerçekleştirilebilen bu durum, aratılmaların günden güne artmasına zemin oluşturuyor.

Büyük, küçük marka fark etmeksizin içerik pazarlayan kullanıcıları da içerisine alan Instagram, SEO odaklı çalışmaların kurgulanmasıyla etkili sonuçları da beraberinde getiriyor.

Keşfet Görünürlüğü Sağlayın

Keşfet etkileşimlerinin yükselmesi için sadece doğru hashtagleri kullanmak yetersiz kalabiliyor. Reels, fotoğraf, video içeriklerini kapsayan keşfet alanı; Instagram SEO uyumlu bir plan doğrultusunda kurgulandığında etkili sonuçlar gözlemlememiz oldukça mümkün.

Başlıca Alanında Konumunuzu Yükseltin

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerin potansiyel kelimelerde ve içeriklerde üst sıralarda yer almasına yönelik çalışmaları kapsar. Instagram SEO’yu da aynı şekilde özetleyebilmekle beraber, içeriklerinizin başlıca sonuç alanında kayda değer bir konumda yer alabilmesini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel Kullanıcıların Ana Sayfa Akışında Yer Alın

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi Instagram; her yeni gün takip etmediğimiz yüzlerce kullanıcıyı bizlerle buluşturuyor. Bu durumun sponsorlu reklamlara ücret ödemeden mümkün olması oldukça hoş değil mi? Reklamsız bir şekilde potansiyel hedef kitlemizin karşısına çıkmak, daha fazla keşfedilmek. Elbette reklamların önemi oldukça büyük ama neden ilgili kullanıcıların karşısına ücretsiz bir şekilde çıkmayalım?

Kullanıcı Memnuniyeti Oluşturun

Kullanıcı geri bildirimlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, Instagram SEO için oldukça önemlidir. SEO uyumlu açıklamalar, alternatif metinler, içerikler ve biyografi oluşturduğumuzu düşünelim. Kullanıcıların sayfanızla ve içeriklerinizle karşılaşma durumunda meraklarını ve ihtiyaçlarını giderebilmesi gerekir. Doyurucu ve kolay ulaşılabilir bir yapı kurgulayarak kullanıcı memnuniyeti sağlanabilmektedir.

Etkileşimlerinizi Artırın

Instagram’da SEO’ya uygun bir sayfa yapısı kurgulamak, Instagram etkileşimlerinizin günden güne artmasına olanak sunmaktadır. Aşağıda yer alan ipuçlarını dikkate alarak, etkili bir yapı oluşturun. Günlük, haftalık ve aylık istatistiklerinizin yükselişini gözlemleyin.

Instagram SEO’nun Faydaları

Kullanıcıların ilgili içeriğe doğru zamanda ulaşabilmesi, mevcut içerik sayfası için önemli bir gelişim unsurudur. Peki bu durumu tutarlı ve disiplinli bir şekilde ilerlettiğimizde ne gibi sonuçlar bizleri bekliyor? İnceleyelim.

  • Mevcut içeriğininiz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgilenebilecek kullanıcılara daha rahat ulaşabilmenizi sağlar.
  • Markanızın daha vizyoner bir duruş sergilemesine, ilgi çekici bir profil yapısı kurgulamanıza olanak sunar.
  • Reklamlarınızın dönüşüm oranlarına doğrudan etki eder. Sayfayı ziyaret eden kullanıcının mevcut niyetine daha kolay ulaşabilmesi için gerekli ortamı oluşturur.

Instagram SEO hakkında videolu bilgi almak için Later‘in aşağıda yer alan YouTube içeriğini inceleyebilirsiniz.

Instagram SEO içeriği ile umuyorum sana fayda sağlayabilmişimdir. Duygu ve düşüncelerini yorumlar alanında benimle paylaşabilir, benzer içerikler için sosyal medya blog sayfamı ziyaret edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu