Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı nedir? Ne iş yapar? Hizmet sağladığı alanlar ve işletmenize sağlayacağı katkılar nelerdir? Sosyal medya uzmanlığı alanında yaklaşık olarak 5 yıldır hizmet sağlamakla beraber, edindiğim bilgi ve deneyimleri bu içerikte sizlerle paylaşıyor olacağım.

Sosyal Medya Uzmanı Umut Alan

Markanızın sosyal medya yönetimi süreçleri için destek almak ve detaylı bilgi edinmek için iletişim sayfasını ziyaret edebilir, WhatsApp üzerinden bana ulaşabilirsin.

Beni daha yakından tanı > Hakkımda

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı, dijitalleşen dünya ile büyüyen ve en çok ihtiyaç duyulan sektörlerden biri olma yolunda ilerliyor. Bu işe yeni başlayan kullanıcılar sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Sosyal medya uzmanı nasıl olunur? Gibi sorulara cevap ararken, işletmeler ise farklı soru ve sorunlara çözüm arıyor.

Farklı mecraların ve özelliklerin çıkması ile birlikte günden güne kendini yenileyen sosyal medya platformları, sosyal medya uzmanlarına duyulan ihtiyacın da artmasına zemin hazırlıyor. Aynı zamanda bir o kadar da “mimli” diye tabir edebileceğimiz bir alan olan sosyal medya, ne yazık ki eline her telefon alanın kendini uzman olarak gördüğü bir alan olma konumunda. Hüsranla sonuçlanan bir dijital yönetim sürecini hiç birimiz istemeyiz. Bu konuda henüz çok fazla deneyimi olmayan işletmelerin kendilerini “sosyal medya uzmanı” olarak tanıtan kişilerce mahvolan hesapları, profesyonel bir sosyal medya uzmanı arayışına sebebiyet vermektedir.

Peki profesyonel sosyal medya uzmanı işletmenize ne gibi katkılar sağlayabilir? İşletmenizin sosyal medya platformlarında profesyonelce yönetilmesi için nasıl bir yol haritası izlemelisiniz? Bir sosyal medya uzmanı olarak sizler için hazırladığım içeriği detaylıca okuduğunuzda umuyorum ki aklınıza takılan tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya platformlarında kullanılan hesapların potansiyel kitleleri ile buluşması, ürün ve hizmetlerinin profesyonelce sunulabilmesi için tasarım, reklam ve algoritma uyumlu düzenlemeleri yürüten kişiye Sosyal Medya Uzmanı denir. Sosyal medya uzmanı, bir şahsın veya işletmenin sosyal medya platformlarında etkin bir konuma gelmesini sağlar.

Nedir bu etkin konum? Herkes etkin bir konumdan, potansiyel kitlelerden bahsediyor dediğinizi duyar gibiyim. Instagram, facebook gibi platformların yöneticiliğini herkes yapabilir. Önemli olan bunu doğru stratejilerle başarılı bir şekilde sürdürülebilmektir. Bu durum ise birçok farklı alan için bilgi, tecrübe ve eğitim gerekliliğiyle oluşabilmektedir. Yok efendim size bu kadar müşteri sağlayacağız, ürünlerinizin satışını şu seviyeye getireceğiz, etkileşimleriniz ve takipçileriniz bu kadar artacak. Bunları bir kenara bırakalım, akla gelmeyen vaatler sunan bir kişi veya işletmeden başarılı bir iş, pozitif bir gelişim süreci beklemeyin :). Üzülen ve vakit kaybeden sadece siz olursunuz.

Stratejilerden bahsedecek olursak eğer; kabaca her yiğidin yoğurt yiyişinin aynı olmadığı gibi, her sosyal medya uzmanının da yol ve yöntemi bir değildir. Alanında uzman kişiler dijital süreçler için kendilerine özgü stratejilerle ilerleyebilir. Önemli olan bu stratejinin daha önce hangi sektörlerde deneyimlendiği, ne gibi sonuçları beraberinde getirdiğidir. Her işletmenin hedef kitlesinin bir olmadığı gibi, yapılacak olan çalışmalar da bu yönde farklılık gösterebilmektedir. X sektöründe başarıya ulaşmış sosyal medya stratejilerinin Y sektöründe de aynı sonuçları vermesini bekleyemeyiz. Sosyal medya uzmanı bu yetkinlikler doğrultusunda içeriklerinize ve reklamlarınıza farklı stratejiler ile yön verebilir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalıdır?

Oldukça başarılı ve işini profesyonelce yapan, ihtiyaçları en iyi şekilde yenilikçi çözümlerle destekleyen birçok sosyal medya uzmanı bulunmaktadır. Bu durum oldukça güzel sonuçları beraberinde getirirken, işletme ve uzman arasındaki sosyal medya uzmanı ve müşteri ilişkisi için güzel bir gelişim sürecine zemin oluşturmaktadır.

Bunun yanında sosyal medya uzmanının hizmet sağladığı kişi ve işletmelerde elbette her zaman güzel sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu söyleyemeyiz. Uzmanın sağladığı hizmetin verimsiz bir sürece dönüşmesi bütünüyle tek taraflı, negatif düşünülemez. Her ne kadar sosyal medya uzmanına düşen görev ve sorumluluklar büyük olsa da, işletmenin tutumu, satışını yaptığı ürün, sunduğu hizmet de bu aşamada önemli bir rol oynamaktadır.

Samimi, Şeffaf

Samimiyet ve şeffaflık sosyal medya uzmanlığının en önemli unsurudur. Sosyal medya uzmanı işi iş yapmak için değil, fayda sağlamak, gelişim sürecine destek olmak için yapmalıdır. Gerekli araştırmaların ve planlamaların yapılmasının ardından olası tehlikelerin ve yapılan hataların dile getirilmesi gerekmektedir.

Sosyal medya uzmanı her detaya hakim olmalı, işletmelerin beklentilerine yönelik oluşabilecek karşılıkları net bir dille cümlelerine dökebilmelidir. Sosyal medyanın gelişim süreci zaman ve emek gerektirir. İyi veya kötü her durumla karşılaşma imkanı olunabileceği gibi, olası sonuçlar tarafsız ve samimi bir şekilde tartışılmalıdır.

Stratejik Yaklaşım

Stratejik kelimesini her yerde görüyorum, görüyorsunuz. Herkes stratejik ilerlediğini, farklı çözümler sunacağını söyler. Yani, stratejik bir planlama doğrultusunda ilerlememiz gerektiğini elbette az çok hepimiz biliyoruz. Bu konumda sadece uzmanın sorumlulukları değil, firma stratejisi ve hedefleri de bir o kadar önemlidir. İşletme, ürün ve hizmet sağladığı alana yönelik gerekli içerikleriyle uzmanı beslemeli, sürekli olarak briefler vermelidir. Aksi taktirde hedefi olmayan bir işletmenin gelişim sürecine doğru yol alması çok da olası değildir. Bu durumda stratejik düşünmenin ne kadar fayda sağlayabileceği de tartışma konusu olacaktır.

  • Sosyal medya uzmanı, yönetilen sosyal medya hesaplarının rekabetçisi konumundaki hesapları en iyi şekilde analiz etmelidir. Böylelikle yönetimi sağlanacak olan hesapların eksi ve artı yönlerini tespit edebilir ve bu kritiği en iyi şekilde değerlendirebilir.
  • Hizmet sağladığı işletmenin ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı, içerikleri buna yönelik planlaması gerekmektedir.

Yüksek Motivasyon

Yüksek motivasyona sahip olmak, hareketli ve öğrenmeye açık bir kişilik oluşturur. Sosyal medya uzmanının motivasyonunun her zaman yüksek olması ve bunu yaptığı çalışmalara yansıtması gerekmektedir. Başarısızlıkla sonuçlanan stratejiler sonucu yorulmadan, ilk günkü hevesle projelerine devam etmelidir.

Yaratıcı İçerik

Sosyal medya uzmanının yaratıcı içerikler üretmesi, hizmet verilen işletmenin potansiyel kitlesi için oldukça önemlidir. Hizmet sağlanan alan oldukça “niş” değilse, farklı projeler, benzersiz reklamlar ile ön planda olmak gerekebilmektedir. Aksi taktirde hem sosyal medya uzmanının hem de hizmet sağlanan müşterinin rakiplerinden sıyrılmasını beklemek, oldukça yanlış olur.

İletişim Becerisi

Sosyal medya uzmanı olmanın en önemli gerekliliklerinden bir diğeri güçlü iletişim becerisine sahip olmaktır. Marka olmanın ilk adımlarından biri hedef kitleyi iyi tanımak ve anlamaktır. Hizmet sağlanan markanın potansiyel takipçilerini, hedef kitlesini derinlemesine tanımak da aynı şekilde bir o kadar önemlidir.  Kullanıcıların çalışılan markaya karşı tutumu derin bir şekilde gözlemlenmeli, işletmenin gelişimine katkı sağlayacak unsurlar araştırılmalıdır. Bu sayede hem müşterinin uzmana olan tutumu hem de hedef kitlenin marka sahiplerine olan güveni pekişecektir.

Araştırmacı ve Güncel Olmalı, Trendleri Takip Etmelidir

Sosyal medya uzmanlığı, sürekli kendini yenileyen ve gelişime açık bir alan. Bundan dolayı her geçen gün birçok farklı yenilik karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda gelişen platformlara yönelik güncel içerik planlamaları sağlanmalı, süreç en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

  • Gelişime açık olmalı ve güncel trendleri takip etmelidir.
  • Hizmet sağladığı alanlara yönelik içerik araştırması yapmalı, ilgi çekici içerikler oluşturmalıdır.

Rakiplerinin Eksi ve Artı Yönlerini Değerlendirmelidir

Sosyal medyada rakip analizi yapmak, yönetim süreci için oldukça önemlidir. Bu bilince sahip bir sosyal medya uzmanı sürekli olarak kendini güncelleyen işletmelere karşı hizmet sağladığı markayı şekillendirebilmektedir.

  • Çalıştığı markalarla rekabet konumunda olan sosyal medya platformlarının düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.
  • Rakiplerin içerikleri incelenip ön fikir almalı, edinilen deneyimler ve gözlemler sonucu farklı projeler ortaya koyulabilmelidir.

Sosyal Medya Uzmanı SEO

Bir Sosyal Medya Uzmanını Diğerlerinden Farklı Kılabilecek Nitelikler Nelerdir?

SEO Tecrübesi

SEO, dijital pazarlama sektörünün en önemli ihtiyaçlarından biridir. SEO tecrübesi mi? Sosyal medya uzmanlığıyla ne alakası var? Demeyin. Site dışı SEO’nun en önemli bir diğer ayağı sosyal medya pazarlamacılığıdır. Kısacası uzman, sitede yapılan SEO çalışmalarını destekleyici aksiyonları sosyal medya hesaplarına yansıtabilmelidir.

Tüm bunları bir kenara bırakalım, son zamanlarda gittikçe popülerleşen sosyal medya kavramları bulunuyor. Instagram SEO, Youtube SEO gibi.. Yani SEO’nun sadece web site trafiğini artırmaya yönelik yapılan çalışmaları kapsadığını söylemek yanlış olur. Sosyal medya platformlarında yapılacak olan çalışmalar da web siteler ile benzerlik gösterir. Daha çok görünür olmaya, sosyal medya platformlarının arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. Bu durum bir nevi algoritma ile de ilgilidir. Algoritma yapısına uygun bir sayfa kurgusu, içerikleri ve stratejileri hazırlanmalıdır.

Aktif Sosyal Yaşantı

Yine aynı SEO ‘da olduğu gibi ne alaka ya? Demeniz oldukça olası. İletişim becerisinin yüksek olması gerektiğinden bahsetmiştik. Fakat iletişiminiz her ne kadar iyi olursa olsun, sosyal bir çevre kazanıp, farklı kişiler tanımak, uzmanlığınıza her daim avantajlar sağlayacaktır. Kısacası sanalda oldukça etkin olunması gereken bu düzeni gerçek yaşantıya da yansıtmak oldukça değerlidir. Bu durumu elbette direkt olarak iş becerisini geliştirmek ve sosyal medya uzmanlık tecrübesi edinmek olarak düşünemeyiz. Fakat; sosyal yaşantı aktif tutularak yaratıcılığı güçlendirebilmenin yanı sıra, daha etkin projeler ortaya koyulabilir.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Nelerdir?

“Bunu kesin yapmalıdır” diye bir giriş yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Sosyal medya uzmanlığını tek çatı altında değerlendirmek benim düşünceme göre oldukça yanlış bir tutumdur. Birçok farklı sosyal medya platformunun hayatımızda olmasıyla beraber, bu alanlarda farklı eğilimler gösterilebilir. Önemli olan; yönetimi ile sorumluluklarını üstlendiğiniz hesapların ihtiyaçlarını ne doğrultuda karşılayabildiğinizdir. Aynı zamanda taahhüt edilen seçeneklerin başarılı, verimli bir şekilde ilerleyebilmesi ve geliştirilebilmesidir.

Bir ajans örneği verecek olursak; reklam, tasarım, içerik üretimi gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış kişiler, platformların sorumluluklarını paylaşabiliyorlar. Bununla beraber birçok farklı platformda bir işletmenin her türlü ihtiyacını karşılayıp, hesabın yönetilme aşamasında tek başına ilerleyebilen sosyal medya uzmanları da mevcut. Kendimden örnek verecek olursam; birçok farklı bir işletmenin sosyal medya hesaplarının yönetilmesi için hemen hemen her ihtiyacı karşılayabilmekle beraber, farklı sorumluluklar üstlenebiliyorum.

Sosyal medya uzmanlığında önemli olan çok sayıda alana hakim olmanız değil, bu alanlarda ne kadar verimli bir süreç geçirebildiğinizdir. Sosyal medya uzmanı; hiç bilmediği ve, duymadığı bir sektör ile karşılaşabilir. Böyle bir durumda önceki sektörde deneyimledikleriyle yetinmemeli, gelişime ve yeniliğe açık olmalıdır.

Peki, bir sosyal medya uzmanının görevlerini bütünüyle ele alacak olursak bunlar neler olur? Bütün alanlara hakim olmanız gerekmese de, bir hesabın yönetimi için duyulan ihtiyaçları ele alalım.

Instagram Yönetimi Yapabilmelidir

Oldukça basit bir örnek verecek olursak, Sosyal medya uzmanlığı Instagram şeklinde Google’de arama yapan yüzlerce kullanıcı bulunmaktadır. Instagram yönetimi, dijital bir sürecin en önemli platformlarından biri olmakla beraber, bu durum sosyal medya uzmanlarına duyulan ihtiyacı da ifade edebilmektedir. Günümüzde hemen hemen her işletmenin bir Instagram hesabının olmasının yanı sıra Instagram, oldukça güçlü, etkili ve sürekli kendini yenileyen bir platformdur. Sosyal medya uzmanı Instagram algoritmasına hakim olmalı, trendleri takip etmeli ve fayda sağlayan, net bilgiler sunan içerikler üretebilmelidir.

Profesyonel Reklam Yönetimi Sağlayabilmelidir

Sosyal medya reklamcılığı, profesyonel bir sosyal medya uzmanı olmanın en önemli adımlarından biridir. Sosyal medya uzmanı Instagram, Facebook gibi birçok platformda reklam stratejilerine hakim olmalı, gelişim, dönüşüm süreçlerini yakından takip edebilmelidir.

Reklamın iyisi de, kötüsü de olur. 

Bu cümlemi “hiç fark etmez” nasıl reklam verildiği olarak anlamadığınızı umaraktan yazımıza devam edelim.

Herhangi bir web sitesine giriyoruz, ürünleri inceliyoruz ve sosyal medya platformlarında karşımıza o ürün çıkıyor, bunu nasıl yapıyorlar? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu durum tamamıyla bizlere sunulan kod parçacıkları ile mümkün hale geliyor. Facebook ve Instagram için bir örnek verecek olursak, Facebook Pixel sayesinde web sitesindeki hareketlere yönelik reklam stratejileri oluşturulabilmektedir. Hemen hemen hiçbirimiz bir e-ticaret sitesinde ziyaret ettiğimiz ürünü aynı gün almayız. Sosyal medya platformlarında karşımıza sıkça reklamı çıkan ürünler bizlere o ürünü yeniden hatırlama imkanı sunmakla beraber, satın alma olasılığını da günden güne yükseltebilmektedir.

Birçoğumuz sürekli aynı hedef kitlelere verilen reklamlar ile bunu sağlayamaz mıyız? Diye düşünüyoruz. Bunu oldukça spesifik kitle hacimleri ile sağlasak bile inanın bana sistemin bu şekilde çalıştığını düşünmek oldukça yanlış bir tutum olacaktır. Web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılar, sizden ürün almış, sepete eklemiş ama satın almamış veya sitenizde geçirdiği vakte göre stratejiler oluşturabileceğimiz reklamlar bulunmaktadır. Bu stratejiler Retargeting yani yeniden hedefleme olarak adlandırılır ve sosyal medya hesaplarınızı, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yönelik oluşturulan reklam stratejilerini kapsar.

Kısaca sosyal medya uzmanı retargeting stratejilerine hakim olmalı, Facebook Pixel ve aracı kaynaklarda farklı reklam planlamaları geliştirebilmelidir.

Raporlama

Neler yaptınız, ne gibi olumsuzluklarla karşılaştınız? Marka ile olan iletişim etkili ve net bir raporlama ile geliştirilebilir, güvenilir bir duruma gelir. Bundan dolayı çalışma süreci boyunca her ay düzenli raporlamalar yapılmalıdır. Eksiler ve artılar bir çizelgede toparlanmalı, uzman; markanızla geçirdiği süreci rapora yansıtabilmelidir. Bu sayede her türlü gelişme, marka sahibi tarafından net bir şekilde anlaşılabilir duruma gelebilmektedir.

Sosyal Medya Sözü Seth Godin

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur sorusu, sosyal medya platformlarına, reklamlarına ilgi duyan veya yeni üniversiteye başlayacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alır. Kendimden örnek verecek olursam; 4 yıllık yeni medya lisans fakültesi mezunuyum. Üniversite döneminde yapacak olduğunuz çalışmaların rolü büyük olsa da, bu alanda hizmet sağlamak için gerekli bir bölüm en azından benim dönemim de yoktu diye biliyorum. Günümüzde sosyal medya uzmanlığından, reklamcılığından bağımsız bölümlerde okumuş bir çok sosyal medya uzmanı mevcut.

Her ne kadar alanında uzman birçok başarılı uzman olsa da, yukarıda da bahsettiğim gibi hiçbir konuda bilgisi olmayan kişiler de yer alıyor. Bu durum kulağa kabaca gelse de akla gelmeyecek stratejiler ile sadece kendi kendini kandıran “sözde” sosyal medya uzmanlarından da bahsetmek gerektiğini düşünüyorum.

Çeşitli etkinlikler düzenleyen, hedef kitleden bağımsız kişilerce büyütülen hesaplar maalesef bu kişilerce yönetiliyor. Her ne kadar bazı şeylerin farkına varan birçok kişi ve işletme bulunsa da, bu durumun önüne geçilemeyeceği konusu düşünmek de ne yazık ki herkesi tedirgin edebiliyor.

Kısacası sosyal medya uzmanı olmak için bu şart diyebileceğimiz bir seçenek yoktur. Yeni medya gibi çeşitli iletişim fakültelerinde okumanız sizlere kendinizi geliştirme imkanı sunabilir. Profesyonel bir sosyal medya uzmanı olmak için kendinizi tasarım, reklam ve içerik planlaması alanlarında geliştirmeniz gerektiğini tavsiye edebilirim. Başarılı deneyimler elde edebilmek için farklı alanlarda hizmet sağlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Müşterim yok, çalıştığım kimse yok ne yapmalıyım? Diye huzursuzluğa kapılmayın. Öncelikle kendi hesaplarınızı geliştirerek, farklı platformlarda reklamlar yürüterek deneyimler elde edin. Bu durum sizlere referans olarak sunabileceğiniz farklı hizmet deneyimlerini elbette getirecektir. Daha sonra işletmesi olan yakın tanıdıklarınıza hizmet sağlamayı deneyin. Böylece piyasayı ve işleyiş sürecini daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Sosyal medya uzmanı maaşını net tutarlar ile söylemek yanlış olacaktır. Bu bağlamda mevcut kıdeminiz oldukça önemli bir rol oynasa da, asgari ücret ile başlayıp oldukça çok çok daha yüksek kazançlar elde edebilmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya uzmanın çalıştığı ajans veya firma da maaşına etki eden en önemli unsurlar arasında yer alabilmektedir.

Sosyal medya uzmanı maaşları sıklıkla aratılan ve en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Her ne kadar bir firma veya ajans ile çalışan uzmanlar olsa da, bununla beraber kendi işletmesini kuran sosyal medya uzmanları da mevcut.

Ücretleri bir kenara bırakalım, önemli olan kendinize maaşları ne kadar gibi sorularla meşgul etmeniz değil, kendinizi bu alanda geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini araştırmaktır.

Sosyal Medya Uzmanı İşletmenize Ne Katar?

Markanızın sosyal medya kanallarında aktif olması, dijital pazarlamanın etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir. Bir uzmanın işletmenize sağlayabileceği katkılar düşündüğünüzden çok daha fazlası olabilir. Başarılı, profesyonel sosyal medya uzmanı ile çalışmak bu aşamada oldukça önemli bir rol oynar. Deneyimli uzmanlar hem içerik hem de reklam stratejileri ile işletmenize her alanda fayda sağlayabilecek projeler üretebilir.

  • Değer

Bir sosyal medya uzmanı ile çalışmanın verdiği en büyük avantajlardan biri, değerdir. Herkes iyi kötü kendi reklamını verebilir, kendi içeriklerini, sürecini yönetebilir. Fakat önemli olan değer katacak projelerle verimli bir gelişim sürecine evrilmektir. Profesyonel sosyal medya uzmanı ile çalışmak; var olan sürecinizi hızlandırarak, farklı bakış açılarıyla yenilikçi fikirler üretebilme imkanı sunabilmektedir.

  • Marka Bilinirliği

Sıradan çalışmalardan uzak, olabildiğince özgün içerikler ve reklamlar, sosyal medya platformları için oldukça önemlidir. Sosyal medya uzmanı ise etkili bir çalışma süreci ile işletmenizi özel kılan projeler üretebilir. Bu projeler işletmenize değer katarken, marka bilinirliğinizin de artmasına yardımcı olur.

  • Gelişim

Markaların dijital gelişim sürecini hızlandırmak, sosyal medya yönetimi için olmazsa olmaz bir süreci kapsamaktadır. Markanın gelişim sürecinde dijital beklentileri net bir şekilde tartışılmalıdır. Hedefler ve bu doğrultuda yaşanabilecek aksaklıklar önceden konuşulmalıdır. Bu sayede sosyal medya uzmanı markanın gelişim sürecini en iyi şekilde yönetebilecektir. Zamanla sağlanan ilerleme süreci gözlemlenmeli, bu doğrultuda üzerine sürekli yeni projeler eklenebilmelidir.

Sosyal Medyada Marka Bilinirliğinin Artması Ne Kadar Önemlidir?

Hemen hemen birçoğumuz daha önce çevremizden duyduğumuz veya defalarca kez karşılaştığımız markaların sayfalarını inceleriz. Bu durum ise onlara duymuş olduğumuz güven terimiyle ilişkilendirilebilir. Sosyal medyada marka bilinirliğinin artması, herkese karşı bir güven duygusu oluşturur. Sosyal medya uzmanının oluşturması gereken ilk yapı, hedef kitlenizin sizlere olan güven bağının geliştirilmesiyle mümkün olacaktır.

Bu sayede hem gerçek hem de dijital hayatımızda var olan gelişim süreci hızlanacaktır. Sizleri daha fazla kişinin tanıması, onlara sunduğunuz içeriklerin ve reklamların kalitesi, marka bilinirliğine zemin oluşturacaktır.

Umut Alan, Sosyal Medya Uzmanı Mı?

Evet, yaklaşık 5 yıldır sosyal medya uzmanlığı alanında birçok farklı sektöre hizmet sağladım. Başarı dolu serüvenlere imza atmanın mutluluğunu taşımanın yanı sıra, çalışmalarıma ilk günkü heyecan ile devam ediyorum.

Hangi Bölgelere Hizmet Sağlıyorum?

Türkiye’de başta İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirler olmak üzere 50’den fazla şehirde birçok farklı işletmeye hizmet sağladım. Bunların yanı sıra globalde Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerin birbirinden değerli markaları ile oldukça güzel projeleri sürdürmeye devam ediyoruz. Kısacası dijital hizmetlerin tamamına yakını için mesafelerin bir önem taşımadığını, bundan dolayı herhangi bir bölge sınırlaması olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Çalışmaları Ne Kadarlık Bir Süreci Kapsar?

Sosyal medya platformları, düzenli olarak ilgilenilmesi gereken bir süreci oluşturur. Düzenli içerikler üretilmeli, reklamlar verilmelidir. Aksi taktirde sağlıklı bir gelişim süreci beklemek çok da doğru olmaz. Fakat birçok sosyal medya ajansı, freelance sosyal medya uzmanı veya dijital hizmetler sunan kişiler, 1 aylık bir süreç kapsamında çalışır. Sosyal medya uzmanı ile birkaç ay çalışma sağlamak elbette işletmenize birçok şey katacaktır. Fakat çalışmanın devam etmemesi durumunda bu sürecin aynı boyutta devam etmesini beklemek yanlış olur.

 

Başa dön tuşu